Strona w budowie :) prosimy o wyrozumiałość
Centrum Pieniądza NBP w Warszawie
Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to nowoczesna instytucja edukacyjno-ekspozycyjna, łącząca tradycyjne eksponaty z interaktywnymi technologiami. W swoim zbiorze ma około 10 tysięcy eksponatów. Przez wielu zwanym również Muzeum Pieniądza mieści się w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21. Oferuje szeroki program zajęć edukacyjnych, które ułatwiają zrozumienie zagadnień ekonomicznych.
Centrum powstało z inicjatywy tragicznie zmarłego prezesa NBP, Sławomira S. Skrzypka, który dążył do popularyzacji wiedzy ekonomicznej z wykorzystaniem multimediów.
Spis treści:
Wstęp do Centrum Pieniądza NBP w Warszawie jest bezpłatny.
Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypczaka jest czynne prawie codziennie oprócz poniedziałków,
a w pozostałe dni następująco:
wtorek - środa: godz. 10.00-18.00
czwartek: godz. 10.00-20.00
piątek - niedziela: godz. 10.00-18.00
Aktualne godziny lepiej sprawdzić tutaj.
Ostatnie wejście jest 60 minut przed zamknięciem Centrum.
Interaktywne wystawy: centrum przygotowało liczne interaktywne stanowiska, które umożliwiają samodzielne przeprowadzanie eksperymentów i praktyczne zgłębianie tajników ekonomii. Na odwiedzających czekają także quizy wiedzy, a dla najmłodszych dodatkowo gry zręcznościowe.
Edukacyjne programy: Centrum prowadzi różnorodne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które w przystępny sposób wyjaśniają złożone procesy ekonomiczne.
Zabezpieczenia banknotów: Poznasz nowoczesne technologie wykorzystywane do zabezpieczania banknotów przed fałszerstwem. Dowiesz się o znakach wodnych, nitkach zabezpieczających, mikrodrukach, elementach widocznych w świetle UV oraz innych ciekawych rozwiązaniach. 🙂
Podczas wizyty w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka można zwiedzić wiele interesujących ekspozycji i interaktywnych wystaw. Oto niektóre z nich:
Historia pieniądza: poznasz ewolucję środków płatniczych od starożytności po czasy współczesne, w tym monety, banknoty oraz inne formy pieniądza. Będziesz mieć również możliwość zobaczenia i podniesienia szwedzkiej monety o wadze prawie 20 kg, wykonanej w kształcie prostokątnej płyty.
Skarbiec: naszym zdaniem to jedna z najbardziej fascynujących atrakcji. Odwiedzający mogą wejść do repliki bankowego skarbca i zobaczyć, jak przechowywane są wartościowe przedmioty. Można poznać również, jak wyglądały sejfy w przeszłości, jak transportowano gotówkę, a także spróbują podnieść sztabkę złota ważącą około 12,5 kg.
Centrum nie ma własnego wydzielonego parkingu. Samochód można zaparkować na pobliskich ulicach, ale jak to w centrum łatwo nie jest. 😊
Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie 90 minut i ściągnąć darmową aplikację "MOVI Guide", która przeprowadziła nas przez całą wystawę i przeczytałą nam informacje, a my mogliśmy się skupić na podziwianiu eksponatów. Pamiętajcie, aby ze sobą wziąć słuchawki do telefonu! 🙂
Tak, to ta sama aplikacja co na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie 😊
- bilety wstępu jest bezpłatny
- parking płatny w pobliskich ulicach Centrum Pieniądza NBP
- zwiedzanie z audio przewodnikiem w postaci aplikacji trwa około 90 minut
- pamiętajcie, aby zabrać ze sobą słuchawki
- aplikacja do ściągnięcia tutaj
- Centrum Pieniądza z dzieckiem zdecydowanie tak, ale Muzeum rekomenduje od 6 roku życia
- Centrum Pieniądza z psem - muzeum nie zezwala na wprowadzanie psów
Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Centrum to wyjątkowe miejsce, które w niezwykły sposób łączy nowoczesność z historią, edukację z rozrywką, umożliwiając zrozumienie świata finansów w przystępny sposób. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą, mieszkańcem Warszawy, czy po prostu szukasz nowych inspiracji, to muzeum na pewno spełni Twoje oczekiwania. 😊
Wszystko zależy od środka transportu i miejsca, z którego wyruszacie. Polecamy skorzystanie z poniższej mapy, aby zaplanować trasę i sprawdzić przewidywany czas podróży. 😊
Zobacz również inne Muzea w Warszawie lub atrakcje w Warszawie. Aby ułatwić Wam planowanie, stworzyliśmy mapę atrakcji, wraz z legendą, która wyjaśnia, co oznaczają poszczególne ikonki. Na mapie znajdziecie wszystkie interesujące punkty w pobliżu, warte uwagi. 🙂
To świetny sposób, by urozmaicić swoją podróż i odkryć jeszcze więcej wspaniałych miejsc!
Jeśli nasz wpis był dla Ciebie przydatny, zainspirował Cię do podróży lub po prostu dostarczył wartościowych informacji, będziemy wdzięczni, jeśli postawisz nam wirtualną kawę! ☕Każda filiżanka to dla nas nie tylko miły gest, ale także wsparcie, które napędza nas do dalszego utrzymania, tworzenia i rozwijania bloga.
Dziękujemy, że jesteś z nami na tej podróży! 😊
Jeśli znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje lub inspiracje do kolejnych podróży, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli postawisz nam symboliczną „kawę” ☕. Każdy gest wspiera nas w rozwoju bloga!
Dziękujemy, że jesteście z nami na tej wspólnej drodze! 🌍❤️
Strona zrobiona w WebWave.