1. pl
  2. en

Jeśli tekst przysłonięty jest zdjęciem odświeżenie strony powinno pomóc - przepraszamy za niedogodności.

Strona w budowie :) prosimy o wyrozumiałość

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze
09 kwietnia 2025

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje: Gdzie zaparkować samochód? Ile kosztuje wejściówka do obelisku Gwiazdy Północy?  Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Gwiazda Północy to charakterystyczny pomnik w Jastrzębiej Górze, wyznaczający najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Został wybudowany w 2000 roku, a inicjatorem było Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry. Natomiast 19 maja 2001 roku, został oficjalnie odsłonięty, po precyzyjnych pomiarach geodezyjnych.

 

Obelisk ma formę kamienia pamiątkowego z wyrytymi współrzędnymi geograficznymi miejsca: 54°50′08,8″N, 18°18′00,5″E, i znajduje się w malowniczym otoczeniu, niedaleko klifu, z którego roztacza się widok na Morze Bałtyckie.

Spis treści:

 

  1. Gwiazda Północy bilety

  2. Gwiazda Północy parking

  3. Gwiazda Północy geneza i powstanie

  4. Gwiazda Północy praktyczne informacje

  5. Gwiazda Północy czy warto odwiedzić?

  6. Gwiazda Północy jak dojechać?

  7. Gwiazda Północy zdjęcia

 

 

 

 

Gwiazda Północy bilety

 

Wstęp na Gwiazdę Północy jest bezpłatny i czynny jest całą dobę.

 

 

Gwiazda Północy Parking

 

Opcji parkingowych jest parę, jeden z najdalej oddalonych parkingów, ale jest to bezpłatny parking 🅿️ (współrzędne parkingu). Opcja bliższa, ale parking płatny 🅿️ (współrzędne parkingu). Ale zdecydowanie jeśli przyjechaliście do Jastrzębiej Góry na odpoczynek to warto zostawić samochód tam, gdzie nocujecie. 😊

 

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Gwiazda Północy geneza i powstanie

 

Pomysł na budowę pomnika w Jastrzębiej Górze zrodził się już w 1997 roku z inicjatywy wspomnianego już Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry. Towarzystwo, chcąc wyznaczyć najdalej wysunięty na północ punkt Polski, zleciło przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów geodezyjnych, które miały wyjaśnić, które miejsce w tej okolicy naprawdę zasługuje na miano "najdalej na północ". Wcześniej, przez wiele lat, powszechnie uważało się, że to przylądek Rozewie, jest najdalej wysuniętym punktem Polski na północ. 

 

W wyniku szczegółowych badań okazało się jednak, że rzeczywisty punkt leży około 2 metry dalej na północ, w miejscu, gdzie dziś stoi obelisk – Gwiazda Północy. To odkrycie miało duże znaczenie nie tylko z geograficznego punktu widzenia, ale także było impulsem do wybudowania pomnika, który upamiętnia ten punkt na mapie Polski. A dodatkowo jest atrakcją Jastrzębiej Góry. 📸

 

Obok Gwiazdy Północy znajduje się symboliczny drogowskaz ukazujące kierunki oraz odległości do europejskich stolic wraz herbami miast. 

 

Będąc w okolicy koniecznie warto podziwiać widoki z Jastrzębskiego Klifu, którego wysokość ma około 33 metrów

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Gwiazda Północy praktyczne informacje:

 

bilet wstępu jest bezpłatny 

- czynne całą dobę

- parking bezpłatny lub płatny - zależby od wybranej opcji  

- na zwiedzanie warto przeznaczyć 10-20 minut (warto połączyć do ze spacere po klifie)

- Gwiazda Północy z dzieckiem zdecydowanie tak

- Gwiazda Północy z psem - można chodzić z psem na smyczy

 

Czy warto odwiedzić Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze?

 

Odwiedzenie Gwiazdy Północy i jastrzębskiego klifu to świetny pomysł, szczególnie jeśli cenisz bliskość natury i malownicze krajobrazy! Obelisk Gwiazda Północy ma symboliczne znaczenie jako najdalej wysunięty na północ punkt Polski, co dodaje wyjątkowości tej lokalizacji. To także doskonałe miejsce na zdjęcia i chwilę refleksji nad geograficznym pięknem naszego kraju.😊

 

Gwiazda Północy jak dojechać?

 

Wszystko zależy od środka transportu i miejsca, z którego wyruszacie. Zachęcamy do skorzystania z poniższej mapy, aby wyznaczyć trasę i sprawdzić czas podróży 😊

 

Do Jastrzębiej Góry wyruszyliśmy z Warszawy przez Gdańsk, który zwiedziliśmy "po drodze" i bardzo nam się podoba. 😍 W trakcie wyjazdu zwiedziliśmy różne atrakcje we Władysławowie, Chłapowie, latarnię morską w Rozewiu oraz Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze). Będąc w okolicy warto rozważyć również Hel i inne pobliskie miejscowości.

 

Aby ułatwić Wam planowanie, stworzyliśmy mapę atrakcji, wraz z legendą, która wyjaśnia, co oznaczają poszczególne ikonki. Na mapie znajdziecie wszystkie interesujące punkty w pobliżu, warte uwagi. 🙂

 

 

To świetny sposób, by urozmaicić swoją podróż i odkryć jeszcze więcej wspaniałych miejsc!

Jeśli nasz wpis był dla Ciebie przydatny, zainspirował Cię do podróży lub po prostu dostarczył wartościowych informacji, będziemy wdzięczni, jeśli postawisz nam wirtualną kawę! ☕Każda filiżanka to dla nas nie tylko miły gest, ale także wsparcie, które napędza nas do dalszego utrzymania, tworzenia i rozwijania bloga.

Dziękujemy, że jesteś z nami na tej podróży! 😊

Jeśli znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje lub inspiracje do kolejnych podróży, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli postawisz nam symboliczną „kawę” ☕. Każdy gest wspiera nas w rozwoju bloga!
 

Dziękujemy, że jesteście z nami na tej wspólnej drodze! 🌍❤️

Strona zrobiona w WebWave.