Jeśli tekst przysłonięty jest zdjęciem odświeżenie strony powinno pomóc - przepraszamy za niedogodności.
Strona w budowie :) prosimy o wyrozumiałość
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie to wyjątkowe miejsce, które zaprasza do odkrywania bogatej historii i kultury Żydów w Polsce. Otwarte w 2013 roku, a swoją stałą wystawę udostępniło zwiedzającym w październiku 2014. Zlokalizowane przy ulicy Mordechaja Anielewicza 6, w samym sercu niegdyś tętniącej życiem warszawskiej dzielnicy żydowskiej, muzeum wyróżnia się nowoczesną, falistą fasadą, zaprojektowaną przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, która od razu przyciąga wzrok swoją oryginalnością.
Nazwa "POLIN" nie jest przypadkowa. Pochodzi z hebrajskiego i ma głębokie, symboliczne znaczenie. Według jednej z żydowskich legend, gdy Żydzi przybyli do Polski, usłyszeli głos mówiący „Po lin”, co w tłumaczeniu oznacza „tutaj odpocznij”. To miał być znak, że znaleźli bezpieczne miejsce, w którym mogli żyć i rozwijać się. Nazwa muzeum nawiązuje do tej historii, podkreślając wielowiekową obecność Żydów w Polsce oraz ich niezatarte ślady w historii i kulturze tego kraju.
Spis treści:
Wstęp do Muzeum POLIN jest płatny od piątku do poniedziałku oraz środy (wtorek nieczynne). Cena biletów za bilet normalny zaczynają się od 45 zł. Muzeum oferuje różnego rodzaju zniżki, a aktualny cennik można sprawdzić tutaj. Natomiast w czwartki POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich można zwiedzać za darmo. Trzeba podejść do kasy, aby odebrać darmową wejściówkę,
my pobraliśmy jeszcze za darmo audioprzewodnik w postaci miniwalkmana. 🎧 Bilety można zakupić na miejscu lub online.
POLIN czynny jest codziennie z wyjątkiem wtorku, w następujących godzinach:
środa - piątek oraz niedziela - poniedziałek: godz. 10.00-18.00
sobota: godz. 10.00-20.00
Aktualne godziny lepiej sprawdzić tutaj.
Ostatnie wejście jest o 16:00 na wystawę stałą oraz 17:30 na wystawę czasową (pozostałe dni).
Ostatnie wejście jest o 18:00 na wystawę stałą oraz 19:30 na wystawę czasową (sobota).
"Paradisus Iudaeorum (1569–1648)" – ta galeria ukazuje złoty wiek społeczności żydowskiej w Polsce, kiedy Żydzi zyskali szeroką autonomię, a ich kultura i gospodarka rozwijały się w sprzyjających warunkach.
"Kres tolerancji (1648–1772)" – wystawa ta przedstawia trudne czasy, w których Żydzi musieli zmagać się z wojnami, najazdami oraz kryzysami, które zagrażały ich istnieniu i dobrobytowi.
"Wyzwania nowoczesności (1772–1914)" – prezentuje wpływ przemian społecznych i politycznych na życie Żydów w Polsce, w tym zmiany związane z oświeceniem i rozwojem idei narodowych, które wpłynęły na ich tożsamość.
"Na żydowskiej ulicy (1918–1939)" – obraz życia codziennego Żydów w okresie międzywojennym, ukazujący ich kulturę, zwyczaje, a także trudności, z jakimi musieli się mierzyć w obliczu rosnącego antysemityzmu.
Muzeum ma własny parking, ale udostępnia go jedynie w weekendy. Samochód można zaparkować w pobliskich ulicach, które są płatne zgodnie z taryfą płatnego parkowania w Warszawie 🅿️(współrzędne parkingu). 😊
Muzeum oferuje szeroką gamę opcji zwiedzania – od indywidualnego, przez grupowe wycieczki z przewodnikiem, aż po tematyczne warsztaty i lekcje muzealne. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie z przewodnikiem, warto zaplanować około
2 godzin, by w pełni poczuć atmosferę tego miejsca. Natomiast przy zwiedzaniu indywidualnym czas może się wahać
od 1 do 3 godzin, w zależności od tego, jak głęboko chcesz zagłębić się w historię. Jeśli chcesz lepiej poznać szczegóły
i kontekst wystawy, świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z audioprzewodnika 🎧 (w postaci mini walkmana),
który z pewnością pomoże Ci odkryć wszystkie tajemnice POLIN.
Zwiedzanie muzeum koncentruje się głównie wokół wystawy stałej, która została starannie podzielona na osiem głównych galerii, z których każda prezentuje inny, kluczowy rozdział historii Żydów na ziemiach polskich, co umożliwia zwiedzającym zrozumienie złożoności i różnorodności ich doświadczeń na przestrzeni wieków. W trakcie zwiedzania, będziesz mieć okazję zobaczyć m.in.:
"Zagłada (1939–1945)" – tragiczny rozdział w historii Żydów, opowiadający o Holokauście, eksterminacji oraz życiu Żydów
w gettach, który pozostawił niezatarty ślad w historii Polski i świata.
"Powojnie (1944–1989)" – prezentuje powojenne losy Żydów w Polsce, ich odbudowę i powroty po zagładzie, a także skomplikowane relacje z nowym reżimem komunistycznym.
"Współczesność (po 1989)" – ukazuje odrodzenie kultury żydowskiej w Polsce po 1989 roku, kiedy to nastąpił okres większej wolności i akceptacji dla różnorodności kulturowej.
- bilet wstępu jest płatny - do zakupienia na miejscu lub online (w czwartki zwiedzanie za darmo)
- parking płatny w pobliżu muzeum (bezpłatny w weekend)
- czas zwiedzania zależny jest od wybranej opcji: z przewodnikiem ~2h, natomiast indywidualnie to 1-3h (zależne od poziomiu zainteresowania)
- bezpłatna łazienka w muzeum
- bezpłatna szatnia w muzeum
- sklep z pamiątkami
- restauracja serwująca kuchnię żydowską i polską
- muzeum powstania warszawskiego z dzieckiem - zdecydowanie tak, ale tematyka może być trudna dla dzieci. Warto przygotować dziecko na to, czego może się spodziewać w muzeum - rekomendowany wiek muzeum od 12 lat (dotyczy galerii zagłada)
- w muzeum dostępne przewijaki oraz specjalne pomieszczenie do karmienia
- muzeum powstania warszawskiego z psem - muzeum nie zezwala na wprowadzanie psów na teren obiektu (poza psem przewodnikiem)
- muzeum powstania warszawskiego jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Muzeum POLIN to miejsce, które nie tylko edukuje, ale również angażuje emocjonalnie, oferując doświadczenie, które zostaje
w pamięci na długo. Zwiedzający wychodzą z niego z zupełnie nowym spojrzeniem na historię i kulturę Żydów w Polsce. Dzięki nowoczesnym multimedialnym prezentacjom, każdy ma szansę poczuć się częścią opowiadanej historii, co czyni to muzeum unikalnym wśród innych instytucji kultury. POLIN stawia na interakcję i głębsze zrozumienie, a nie tylko bierne oglądanie eksponatów.
To miejsce, które wymaga czasu – warto poświęcić kilka godzin, by w pełni odkryć wszystkie warstwy tej fascynującej przestrzeni. Każda minuta spędzona w muzeum to nowe odkrycie, które może diametralnie zmienić naszą perspektywę na przeszłość i współczesność Żydów w Polsce. 😊
Wszystko zależy od środka transportu i miejsca, z którego wyruszacie. Jeśli podróżujecie z Warszawy komunikacją miejską to linie tramwajowe 🚋 17 i 33 (przystanek Anielewicza), 15, 16 i 18 (przystanek Muranów), autobusy 🚍 111 i 180 oraz metro 🚇 M1.
Polecamy skorzystanie z poniższej mapy, aby zaplanować trasę i sprawdzić przewidywany czas podróży. 😊
Wiele muzeów w czwartki ma bepłatny wstęp, więc warto skorzystać i odwiedzić również Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Jana III Sobieskiego lub Centrum Pieniądza NBP. Aby ułatwić Wam planowanie, stworzyliśmy mapę atrakcji, wraz z legendą, która wyjaśnia, co oznaczają poszczególne ikonki. Na mapie znajdziecie wszystkie interesujące punkty w pobliżu, warte uwagi. 🙂
To świetny sposób, by urozmaicić swoją podróż i odkryć jeszcze więcej wspaniałych miejsc!
Jeśli nasz wpis był dla Ciebie przydatny, zainspirował Cię do podróży lub po prostu dostarczył wartościowych informacji, będziemy wdzięczni, jeśli postawisz nam wirtualną kawę! ☕Każda filiżanka to dla nas nie tylko miły gest, ale także wsparcie, które napędza nas do dalszego utrzymania, tworzenia i rozwijania bloga.
Dziękujemy, że jesteś z nami na tej podróży! 😊
Jeśli znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje lub inspiracje do kolejnych podróży, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli postawisz nam symboliczną „kawę” ☕. Każdy gest wspiera nas w rozwoju bloga!
Dziękujemy, że jesteście z nami na tej wspólnej drodze! 🌍❤️
Strona zrobiona w WebWave.