1. pl
  2. en

Jeśli tekst przysłonięty jest zdjęciem odświeżenie strony powinno pomóc - przepraszamy za niedogodności.

Strona w budowie :) prosimy o wyrozumiałość

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu
20 marca 2025

Świątynia Wang w Karpaczu

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje: Gdzie zaparkować samochód? W jakich godzinach czynna jest Świątynia? Ile zajmuje zwiedzanie?  Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Świątynia Wang – brzmi egzotycznie, prawda? Ale zanim przejdziemy do jej fascynującej historii, warto rozwiać wątpliwości – nazwę wymawiamy „Wang”, a nie „Łong”! Dlaczego? O tym za chwilę. 😊

 

Planujesz wizytę w Karpaczu? Koniecznie zobacz ten niezwykły drewniany kościół, który dotarł tu aż z Norwegii! (a nie z Chin i dlatego czytamy tak jak piszemy). 😊  Powstał na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang, skąd pochodzi jego nazwa i charakterystyczna nordycka architektura. Jest jednym z nielicznych zachowanych kościołów klepkowych (stavkirke), pereł średniowiecznej Skandynawii.

 

W XIX wieku budowla okazała się zbyt mała dla norweskiej społeczności, więc dzięki staraniom malarza Jana Krystiana Dahla oraz króla Prus Fryderyka Wilhelma IV została przeniesiona do Karpacza. Dziś zachwyca turystów swoją niezwykłą historią, detalami rzeźbiarskimi

i magicznym klimatem. Jeśli lubisz legendy, historię i wyjątkowe miejsca, to punkt obowiązkowy na mapie Karkonoszy.

 

Charakterystyczna architektura świątyni odzwierciedla nordycki styl, wyróżniając się konstrukcją z sosnowych bali oraz unikalnymi zdobieniami. Budowla posiada dwie wieże o wysokości 22 i 24 metrów oraz kopułę sięgającą 15,75 metra.

Spis treści:

 

  1. Świątynia Wang cennik

  2. Świątynia Wang godziny otwarcia

  3. Świątynia Wang parking

  4. Świątynia Wang historia 

  5. Świątynia Wang mapa
  6. Świątynia Wang praktyczne informacje

  7. Świątynia Wang czy warto odwiedzić?

  8. Świątynia Wang jak dojechać?

  9. Świątynia Wang zdjęcia

 

 

 

 

Świątynia Wang cennik

 

Wstęp do Świątyni Wang jest płatny, a cena zróżnicowana jest od typu biletu 14 zł (normalny) oraz 8 zł (ulgowy). 

 

Wszystkie rodzaje biletów oraz aktualny cennik można sprawdzić tutaj

 

 

Świątynia Wang godziny otwarcia

 

Świątynia Wang czynna jest codziennie, w następujących godzinach:
 

w sezonie: godz. 9.00-18.00 

poza sezonem: godz. 9.00-17.00

 

Aktualne godziny lepiej sprawdzić tutaj.

 

W niedziele i święta o 10:00 odbywają się nabożeństwa, na które serdecznie zapraszani są również goście spoza wspólnoty.

Po ich rozpoczęciu nie wpuszczamy już spóźnionych osób. Zwiedzanie kościoła możliwe jest od 11:30.

 

Świątynia Wang w Karpaczu

fot. https://wang.com.pl/zwiedzanie-kosciola/galeria-fotografii/

Świątynia wang wnętrze
Świątynia wang wnętrze
Świątynia wang wnętrze
Świątynia wang wnętrze
Świątynia wang wnętrze
Świątynia Wang
Świątynia Wang
Świątynia Wang
Świątynia Wang

Zewnętrzne drzwi kościoła ozdobione są półkolumnami, które przedstawiają motywy roślinne i wężowe, a na kapitelach znajdują się stylizowane lwy, symbolizujące strażników bram. W górnych narożnikach portali pochodzących z XII wieku znajdują się smoki, co może symbolizować odwieczną walkę dobra ze złem. W półkolumienkach wkomponowano rzeźby Wikingów z rozdwojonymi językami, symbolizującymi przekazywanie wiedzy.

 

Na portalu północnym widnieje pismo runiczne, które było stosowane przez ludy północnej Europy i zostało używane aż do XIX wieku w krajach skandynawskich. W kościele Wang runy te były interpretowane na różne sposoby, a obecny napis prawdopodobnie jest podpisem artysty rzeźbiarza Eindridi.

 

Wnętrze kościoła zachwyca rzeźbami w stylu bizantyjskim, a kolumny przed ołtarzem przedstawiają sceny z Biblii, takie jak zwycięstwo Dawida nad Goliatem. Na ołtarzu znajdują się także kandelabry (wykonane w 1980 roku) przedstawiające łabędzia (symbol wierności) oraz serce (symbol miłości), które zapalane są tylko podczas ceremonii ślubnych. Kościół Wang cieszy się reputacją miejsca szczęśliwych małżeństw.

 

Chrzcielnica pochodzi z XVIII-wiecznego kościoła z okolic Wałbrzycha, a dokładniej z Dziećmorowic. Natomiast ambona została wykonana z drewna pochodzącego z Norwegii. Kościół otoczony jest krużgankiem, który służył niegdyś jako miejsce pokuty. Dach zdobią sterczyny w kształcie smoczych paszcz, nawiązujące do dekoracji łodzi Wikingów.

 

Wieża o wysokości 24 metrów została zbudowana z granitu i chroni świątynię przed wiatrami znad Śnieżki. Na zachodniej skarpie znajduje się płyta pamiątkowa z 1856 roku poświęcona hrabinie von Reden, a na dziedzińcu kościoła znajdują się budynki plebanii, zbudowane dla Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Świątynia Wang Parking

 

W pobliżu Świątyni Wang znajduję się kilka płatnych parkingów, a my skorzystaliśmy z tego parkingu 🅿️(współrzędne parkingu). Tuż obok można było znaleźć stoisko z pamiątkami. 😊

 

 

Świątynia Wang historia

 

Jego historia sięga przełomu XII i XIII wieku, kiedy został wzniesiony w norweskiej miejscowości Vang (stąd też wymowa norweska, a nie chińska) skąd pochodzi jego nazwa. Jezioro Wang (norw. Vangsmjösi) leży na wysokości 466 m n.p.m. i otoczone wysokimi górami. W dawnych czasach  na szczycie Grindafjellet (1724 m n.p.m.) zamieszkiwał troll Tindull Grindo.

 

W XIX wieku kościół okazał się za mały, a dodatkowo wymagał kosztownej renowacji, więc została podjęta decyzja o jego sprzedaży. Środki były potrzebne na spłatę długu za budowę nowej świątyni. Dzięki staraniom malarza Jana Krystiana Dahla z Drezna, kościół został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV za 427 marek. Po opracowaniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt został rozebrany i w 1841 roku przewieziony do Berlina przez Szczecin.

 

Król początkowo planował postawić kościół na Wyspie Pawiej, ale ostatecznie, dzięki wsparciu hrabiny Fryderyki von Reden, zdecydowano przenieść go do Karkonoszy, aby służył ewangelikom z Karpacza i okolic. Christian Leopold von Schaffgotsch podarował miejsce pod budowę. Świątynia została zbudowana na zboczu Czarnej Góry (885 m n.p.m.) na trasie z Karpacza na Śnieżkę.

 

Kamień węgielny położono 2 sierpnia 1842 roku, a 28 lipca 1844 roku odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła,

z udziałem króla Fryderyka Wilhelma IV i innych znamienitych gości.

 

Kościół Wang stanowi doskonały przykład skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego, a jego konstrukcja jest wyjątkowym dziełem nordyckiej sztuki. Zbudowany z sosny norweskiej, wykazuje dużą trwałość dzięki zawartości żywicy.

Świątynia Wang mapa

 

Skorzystaj z poniższej mapy i wyznacz trasę do Świątyni Wang 😊 Albo skorzystaj z naszej trasy i relacji zdobywając od razu najwyższy szczyt Karkonoszy należący do Korony Gór Polski czyli Śnieżkę 😊

Świątynia Wang praktyczne informacje:

 

bilet wstępu jest płatny - do zakupienia tylko na miejscu 

- za fotografowanie dodatkowa opłata

- parking płatny w pobliżu świątyni 

- na zwiedzanie powinniśmy przeznaczyć 15-30 minut (zależne od poziomu zainteresowania)

- świątynia Wang z dzieckiem zdecydowanie tak, ale warto pamiętać, że zwiedzanie powinno odbywać się w ciszy i skupieniu co może być wyzwaniem dla młodszych dzieci

- świątynia Wang z psem - kościół nie zezwala na wprowadzanie psów do świątyni

- świątynia Wang jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami

 

Czy warto odwiedzić Świątynie Wang w Karpaczu?

 

Zdecydowanie tak - to nie tylko zabytek, ale prawdziwa podróż w czasie.

 

Drewniana konstrukcja, zdobienia inspirowane mitologią nordycką i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że to miejsce wciąga od pierwszego spojrzenia. Do tego położenie w malowniczej scenerii Karkonoszy dodaje uroku – idealne na klimatyczne zdjęcia i chwilę refleksji.

 

Dodatkowo, obok świątyni znajduje się cmentarz, na którym spoczywają m.in. znane postaci związane z regionem, a cała okolica sprzyja pieszym wędrówkom. Świątynia Wang to miejsce, które łączy historię, kulturę i piękno przyrody. Nie przegap tej skandynawskiej perełki w sercu polskich gór. 

Świątynia Wang jak dojechać?

 

Wszystko zależy od środka transportu i miejsca, z którego wyruszacie. Polecamy skorzystanie z poniższej mapy, aby zaplanować trasę i sprawdzić przewidywany czas podróży. 😊

 

Podsumowując, nasza wędrówka przez Karkonosze to nie tylko piękne widoki i fascynujące szlaki, ale również możliwość odkrywania pięknych zakątków województwa dolnośląskiego.

 

Jeśli preferujecie pozostać w klimatach górskich, świetnym wyborem będą kolejne szczyty Korony Gór Polski,  takie jak Wysoka Kopa lub Skalnik, albo odwiedzić malowniczą Szklarską Porębę i będący w pobliżu Wodospad Kamieńczyka.


Możliwości jest wiele, ale aby ułatwić planowanie, stworzyliśmy mapę atrakcji, na której znajdziecie wszystkie interesujące punkty w pobliżu, warte uwagi. 🙂

To doskonały sposób, by wzbogacić swoją podróż i odkryć jeszcze więcej wspaniałych miejsc!

Jeśli nasz wpis był dla Ciebie przydatny, zainspirował Cię do podróży lub po prostu dostarczył wartościowych informacji, będziemy wdzięczni, jeśli postawisz nam wirtualną kawę! ☕Każda filiżanka to dla nas nie tylko miły gest, ale także wsparcie, które napędza nas do dalszego utrzymania, tworzenia i rozwijania bloga.

Dziękujemy, że jesteś z nami na tej podróży! 😊

Jeśli znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje lub inspiracje do kolejnych podróży, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli postawisz nam symboliczną „kawę” ☕. Każdy gest wspiera nas w rozwoju bloga!
 

Dziękujemy, że jesteście z nami na tej wspólnej drodze! 🌍❤️

Strona zrobiona w WebWave.