Jeśli tekst przysłonięty jest zdjęciem odświeżenie strony powinno pomóc - przepraszamy za niedogodności.
Strona w budowie :) prosimy o wyrozumiałość
Wodospad Mumlavski (Mumlavský vodopád) [Karkonosze]
Wodospad Mumlavski (Mumlavský vodopád) będąc w Harachovie nie można przegapić Mumlavskiego Wodospadu. Ten malowniczy wodospad znajduje się około 1,5 km na wschód od miasta, w sercu czeskich Karkonoszy. Potok Mumlava tworzy tutaj serię kaskad, które spływają po granitowych progach, z których najwyższy ma około 10 metrów wysokości.
Jednym z najbardziej fascynujących elementów tego miejsca są kotły eworsyjne, znane jako Czarcie Oka (cz. Čertova oka), które woda i kamienie wyrzeźbiły w korycie rzeki. Zimą wodospad często zamarza, przekształcając się w imponujący lodospad, który przyciąga miłośników zimowych krajobrazów.
Wodospad Mumlavski jest zdecydowanie szerszy, ale niższy niż Wodospad Kamieńczyka znajdujący się po polskiej stronie Karkonoszy.
Spis treści:
- płatny parking w pobliżu muzeum górnictwa lub trochę dalej przy drodze głównej
- bezpłatny wstęp
- toaleta jest dostępna w schronisku Mumlavská Bouda w pobliżu wodospadu
- schronisko Mumlavská Bouda oferuje również tradycyjną czeską kuchnię
- Wodospad Mumlawski z dzieckiem - zdecydowanie tak, warto również odwiedzić po drodze Lisią Ściężkę
- Wodospad Mumlawski z psem - zdecydowanie można iść z psem
Długość trasy: ~2 km
Czas marszu: 38 minut
Przewyższenie: 52 metrów
Wybierając się na Wodospad Mumlavský wybraliśmy parking najbliżej naszej atrakcji tuż przy Muzeum Górnictwa w Harrachovie 🅿️ (parking współrzędne - koszt to 100 CZK/cały dzień), a jeśli na tym nie ma już miejsca to nie ma powodu do zmartwień i można zaparkować auto nieco dalej 🅿️ (parking współrzędne - 200 CZK/ cały dzień).
Po wyjściu z samochodu zakładamy wygodne buty, chwytamy plecak i ruszamy w stronę Muzeum Górnictwa. Choć mapa sugeruje dłuższą trasę, możemy skrócić sobie drogę, przechodząc między budynkami – zaoszczędzimy w ten sposób trochę czasu i kilka metrów. Po chwili przed nami pojawi się charakterystyczny drogowskaz, a my skręcamy w lewo, wchodząc na
🔵🟡niebiesko-żółty szlak. To prosty sposób na szybsze dotarcie do celu!
Po skręceniu w lewo, od razu zauważymy Muzeum Górnictwa oraz mały wagonik, który jest jego symbolem. My jednak kontynuujemy marsz prosto, idąc asfaltową drogą. To wygodna trasa, która bez problemu doprowadzi nas do celu.
Po opuszczeniu muzeum i przejściu zaledwie około 100 metrów, pod stopami pojawia się szutrowa ścieżka, a po lewej stronie towarzyszyć nam będzie kojący szum wody, który prowadzi nas niemalże do samego wodospadu. Jednak zanim zdążymy się zbyt rozmarzyć, na drodze pojawia się drogowskaz. My zostajemy na głównym szlaku i idziemy prosto, ale dla rodzin z dziećmi jest tu kilka świetnych atrakcji dla dzieci. Można od razu skręcić w lewo albo wracając wybrać tą trasę i przez Lisią Ściężkę (Liščí stezka).
To edukacyjna, interaktywna trasa, idealna dla najmłodszych (choć dorośli też znajdą coś dla siebie!). Oto, co czeka na tej przyjaznej rodzinom trasie:
Edukacyjne tablice interaktywne: Dzieci mają okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy o lisach – ich zwyczajach
i naturalnym środowisku.
Zadania ruchowe: Ścieżka oferuje osiem przystanków z różnymi wyzwaniami fizycznymi, które dodają spacerowi odrobinę aktywności.
Plac zabaw: W okolicy znajduje się niewielki plac zabaw, idealny na krótką przerwę (choć pewnie dorośli uznają, że to dzieci bardziej zasługują na odpoczynek!).
Wszystkie atrakcje są opisane po czesku, ale to żaden problem – wystarczy wyciągnąć telefon i skorzystać z funkcji tłumaczenia, np. aplikacji „Obiektyw”.
W miarę jak kontynuujemy naszą wędrówkę, zmienia się także teren pod naszymi butami. Zaczynają pojawiać się korzenie, a z czasem coraz więcej kamieni. Po przejściu około 500 metrów docieramy do drewnianego mostku – to idealny punkt, by rzucić okiem na Wodospad Mumlavski. Ale czy to najlepsze miejsce, by go podziwiać? Naszym zdaniem – niekoniecznie! Warto podejść bliżej wodospadu, choć tam teren staje się bardziej wymagający – kamienie bywają śliskie, więc każdy krok trzeba stawiać ostrożnie. Widok jest tego wart! Z tego miejsca doskonale widać także słynne Czarcie Oka, które dodają uroku krajobrazowi.
Za naszymi plecami znajdziemy mały punkt widokowy z ławeczkami – idealne miejsce, by na chwilę przysiąść i odpocząć, chłonąc atmosferę.
My postanowiliśmy pójść dalej 🟢zielonym szlakiem, aby zobaczyć, jak rzeka Mumlawa wygląda wyżej, ponad wodospadem. To spokojniejsza część trasy, gdzie spotyka się znacznie mniej turystów. Można tam usiąść na kamieniach i w ciszy podziwiać piękno otaczającej natury. W tej okolicy znajdziemy również kolejne Czarcie Oka oraz drugi, mniej okazały, ale równie urokliwy wodospad.
Choć my wróciliśmy tą samą drogą, jest też możliwość zrobienia małej pętelki. Tym razem trasa wiedzie asfaltem, a po drodze można skręcić w lewo na Lisią Ścieżkę – świetną opcję z atrakcjami dla dzieci. Trasa prowadzi przez most, a potem wystarczy skręcić w prawo, by wrócić na główny szlak. Mapa trasy? Znajdziesz ją tutaj 🙂
Długość trasy: 2,4 km
Czas marszu: 48 minut (nie uwzględniając zabawy) 😉
Przewyższenie: 58 metrów
Odwiedziając Wodospad Mumlavski warto zobaczyć również inne atrakcje w Harrachovie albo w Czechach. Blisko też jest do Szklarskiej Poręby albo pozostać w tematyce wodospadów i odwiedzić po polskiej stronie Karkonoszy - Wodospad Kamieńczyka.
Aby ułatwić Wam planowanie, stworzyliśmy mapę (link), na której znajdziecie wszystkie interesujące punkty w pobliżu, warte uwagi. 🙂
To świetny sposób, by urozmaicić swoją podróż i poznać jeszcze więcej wspaniałych miejsc!
Jeśli nasz wpis był dla Ciebie przydatny, zainspirował Cię do podróży lub po prostu dostarczył wartościowych informacji, będziemy wdzięczni, jeśli postawisz nam wirtualną kawę! ☕Każda filiżanka to dla nas nie tylko miły gest, ale także wsparcie, które napędza nas do dalszego utrzymania, tworzenia i rozwijania bloga.
Dziękujemy, że jesteś z nami na tej podróży! 😊
Jeśli znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje lub inspiracje do kolejnych podróży, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli postawisz nam symboliczną „kawę” ☕. Każdy gest wspiera nas w rozwoju bloga!
Dziękujemy, że jesteście z nami na tej wspólnej drodze! 🌍❤️
Strona zrobiona w WebWave.