1. pl
  2. en

Jeśli tekst przysłonięty jest zdjęciem odświeżenie strony powinno pomóc - przepraszamy za niedogodności.

Strona w budowie :) prosimy o wyrozumiałość

Połonina Wetlińska [Bieszczady]

Połonina Wetlińska
02 maja 2025

Połonina Wetlińska

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje: Gdzie zaparkować samochód? Ile zajmuje trasa na Połoninę Wetlińską?  Ile kosztuje wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego? Jaką trasę wybrać na Połoninę Wetlińską? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Jeśli myślisz o Bieszczadach, to gwarantuję, że Połonina Wetlińska pojawi się w pierwszych skojarzeniach. To jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć – rozległe, zielone przestrzenie, wiatr we włosach i widoki, które zostają z Tobą na długo. Leży na wysokości 1255 m n.p.m. i rozciąga się na ponad 8 kilometrów – czyli jest gdzie pochodzić! Po drodze można zdobyć szczyty takie jak Osadzki Wierch czy Hasiakowa Skała, a na trasie czeka też legendarna „Chatka Puchatka”, czyli schronisko z klimatem, którego nie da się podrobić. A wszystko to zaczyna się u stóp połoniny, we wsi Wetlina.

 

Wybrany przez nas szlak przez Połoninę Wetlińską nie należy do trudnych technicznie, ale jest dość długi (12,2 km). Trasa jest niezwykle malownicza i różnorodna – wiedzie przez lasy, połoniny, otwarte przestrzenie z widokami na całe Bieszczady i klasyczne bieszczadzkie szczyty w tym Tarnicę. Zejście do Wetliny jest dość strome, momentami kamieniste i może dać się we znaki kolanom - warto zabrać kijki trekingowePołonina Wetlińska z dzieckem - tak, ale pamiętajmy, aby dostosować trasę i trudność do możliwości dziecka.

 

 

Spis treści:
 

  1. Połonina Wetlińska praktyczne informacje 

  2. Połonina Wetlińska parking

  3. Połonina Wetlińska bilety

  4. Połonina Wetlińska szlak

  5. Połonina Wetlińska pogoda

  6. Połonina Wetlińska zdjęcia

Wetlina Połonińska praktyczne informacje:

 

- płatny parking

- płatny wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- na początku szlaku jest schronisko Chatka Puchatka

- toalety dostępne przy wejściu, w schronisku oraz wyjściu

- schronisko nie oferuje ciepłych posiłków -w ofercie napoje i przekąski.

- Połonina Wetlińska z dzieckiem szlak jest prosty technicznie, ale pamiętajmy, aby dostosować długość trasy i trudność do możliwości dziecka.

- Połonina Wetlińska z psem - na teren TPN nie można wchodzić z psem z pewnymi wyjątkami

 

Połonina Wetlińska szlak wybrany przez nas:

Przełęcz Wyżna - Końska Droga - Połonina Wetlińska odejście od zielonego szlaku - Schronisko Turystyczny Chatka Puchatka - Osadzki Wierch - Przełęcz M. Orłowicza - Wetlina wejście do Parku Narodowego 

Długość trasy: 12,2 km

Czas marszu: 3:51 h
Przewyższenie: 516 metrów

Połonina Wetlińska parking

 

Samochód zostawiliśmy na 🅿️ płatnym parkingu (współrzędne parkingu). 😊

 

 

 

Połonina Wetlińska bilety

 

Wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny , a ceny rozpoczynają się od 5 zł ulgowy i 10 zł normalny, za jeden dzień. 🙂 

Zawsze aktualne ceny biletów tutaj.

 

 

 

Połonina Wetlińska szlak

 

Trasę rozpoczynamy z parkingu sklepu spożywczego ABC, skąd odjeżdżają minibusy w kierunku Brzegów Górnych i wysiadamy na przystanku "Brzegi Górne, Przełęcz Wyżna". Przechodzimy przez ulicę i kierujemy się na 🟢zielony i 🟡żółtym szlakiem w stronę kasy biletowej. Po około 30 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Mamy dwie opcje iść prosto 🟡 żółtym szlakiem do schroniska (mniejsze przewyższenie) lub skręcić w prawo gdzie idzie 🟢zielony szlak, a następnie w lewo na 🟢zielony i 🔴czerwony szlak większe przewyższenie, ale szybciej zobaczymy piękne widoki. 😍

 

Połonina Wetlińska

Po około 75 minutach spokojnego podejścia meldujemy się przy schronisku Chatka Puchatka, które malowniczo usytuowane jest na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej. Od tego momentu szlak 🔴🟢 prowadzi już wyłącznie przez połoninę – czyli górską łąkę znajdującą się powyżej granicy lasu. To charakterystyczny element bieszczadzkiego krajobrazu – rozległe, trawiaste przestrzenie, które rozciągają się aż po horyzont. Wędrując grzbietem, możemy podziwiać szeroką panoramę na Bieszczady Wysokie, Tarnicę, Połoninę Caryńską, a przy dobrej widoczności nawet na ukraińską stronę gór. Warto się tu zatrzymać, odetchnąć głęboko i po prostu chłonąć ciszę oraz niepowtarzalny klimat połoniny.

 

Natomiast po niespełna 3h dochodzimy do Przełęczy Mieczysława Orłowicza i skręcamy w lewo trzymając się 🟡🟢 szlaku. Czemu tak nazwano przełęcz? Jest to symboliczny ukłon w stronę człowieka, który rozkochał Polaków w górach, a jego przewodniki i mapy przez dekady były najważniejszym źródłem wiedzy o Beskidach. Zejście do Wetliny jest dość strome i momentami ze sporą ilości kamieni pod stopami, a idziemu z powrotem wśród drzew.

 

Połonina Wetlińska pogoda


Zanim ruszysz na szlak... spójrz na prognozę pogody! W górach pogoda potrafi zmieniać się szybko, dlatego zanim dasz się porwać przygodzie, koniecznie sprawdź prognozę. Słońce może zamienić się w burzę w mgnieniu oka, a przyjemna bryza w porywisty wiatr. Dobra aura to nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – pamiętaj, że dobrze przygotowany turysta to szczęśliwy turysta!
 

Sprawdź aktualną pogodę tutaj. ⛅ 

 

Podsumowując, nasza wędrówka przez Bieszczady to nie tylko piękne widoki i fascynujące szlaki, ale również możliwość odkrywania pięknych zakątków województwa podkarpackiego.

 

Jeśli preferujecie pozostać w klimatach górskich, świetnym wyborem będą kolejne szczyty w Bieszczadach w tym najwyższy szczyt należący do Korony Gór Polski, czyli Tarnicy.


Możliwości jest wiele, ale aby ułatwić planowanie, stworzyliśmy mapę atrakcji, na której znajdziecie wszystkie interesujące punkty w pobliżu, warte uwagi. 🙂

To doskonały sposób, by wzbogacić swoją podróż i odkryć jeszcze więcej wspaniałych miejsc!

Jeśli nasz wpis był dla Ciebie przydatny, zainspirował Cię do podróży lub po prostu dostarczył wartościowych informacji, będziemy wdzięczni, jeśli postawisz nam wirtualną kawę! ☕Każda filiżanka to dla nas nie tylko miły gest, ale także wsparcie, które napędza nas do dalszego utrzymania, tworzenia i rozwijania bloga.

Dziękujemy, że jesteś z nami na tej podróży! 😊

Jeśli znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje lub inspiracje do kolejnych podróży, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli postawisz nam symboliczną „kawę” ☕. Każdy gest wspiera nas w rozwoju bloga!
 

Dziękujemy, że jesteście z nami na tej wspólnej drodze! 🌍❤️

Strona zrobiona w WebWave.